bavme se - kulturní tipy
Vybraná akce
Reklama
Spolupracujeme s
cestovní kanceláří BlueSport.cz, která organizuje dovolené u moře, zejména pak v italském letovisku Lignano a nově spustila webové stránky s nabídkou letní dovolená.

V zimě si u této cestovní kanceláře můžete zajistit lyžařskou dovolenou v Livignu

Naším dalším partnerem je firma AZAMS, která dodavá dětské nastavitelná židle.

Partneři
Nakladatelství MOTTO

kulturní tipy - BAVME SE - kulturní tipy

Tajemné rozcestí aneb Zlatá ... Sekce: Divadlo
Tajemné rozcestí aneb Zlatá rybka splní každé vaše přání. Druhou listopadovou premiérou Městských divadel pražských je inscenace režisérky Lídy Engelové Tajemné rozcestí estonského autora Jaana Tätta, kterou uvedeme v Divadle ABC 21. listopadu. Jako host se v hlavní roli záhadného Osvalda Kogera představí Ladislav Mrkvička, v rolích mladé dvojice Martin Písařík a Lucie Pernetová. Obsazení doplní Zdeněk Vencl.

Je jistě možné říci, že tato hra je jedna z prvních estonských her, jež se u nás objevují. Přitom se k ní režisérka Lída Engelová dostala oklikou. Při svých cestách za divadelními novinkami objevila hru estonského dramatika v Londýně, kde zjistila, že je zdejšími kritiky vysoce ceněna. Titul „Ristumine peateega ehk muinasjutt kuldkalakesest“ (tedy Tajemné rozcestí aneb Zlatá rybka splní každé přání) je s úspěchem uváděn v mnoha evropských zemích pod názvy The Highway Crossing. Do češtiny jej přeložil Jonatan Tomeš, a na scéně Divadla ABC hru v úpravě Johany Kudláčková a Lídy Engelové představíme v české premiéře.

 „Tajemné rozcestí je parafrází na pohádku o zlaté rybce. Je však i hrou o zázracích, lásce a penězích. Objevila jsem ji při jedné ze svých cest za novými hrami v Londýně v divadle Arcola. Inscenaci jsem neviděla, ale zaujaly mě názvy kritik:„Moderní pohádka o třesku mezi láskou a penězi, Tätteova chytrá, magická, lákavá hra je o zázracích a penězích,“ říká Lída Engelová o chystaném titulu a doplňuje: „Je také o děravé naději, že by láska a peníze mohly být slučitelné. Text se bez námahy pohybuje od bajky ke společenskému komentáři, od komedie k filmovému thrilleru.“
Na počátku zkoušek také režisérka zavzpomínala na první profesní setkání s Ladislavem Mrkvičkou, který se do studia role Osvalda pustil s velkou vervou. „Naší první divadelní spoluprací byly kdysi Nepilovy Pohádky o makovém mužíčkovi (Zdenka Kratochvílová hrála v této inscenaci Kapesního divadla klauna Animuka, Ladislav Mrkvička klauna Anikroka). Jsem ráda, že se s Láďou po letech znovu setkáváme nad pohádkou. Tak to má v divadle a možná i v životě být.“ popisuje Engelová.

Jaan Tätte (1964) je ve své vlasti znám jako pozoruhodně všestranná umělecká osobnost, populární je především jako interpret písní (jistá podobnost se nabízí s Jarkem Nohavicou). Autor hry Tajemné rozcestí je vystudovaným biologem, ale také režisérem. V hlavním městě Estonska Tallinnu působí v divadle Linnateater jako herec a režisér od roku 1990. Právě tady byla uvedena většina jeho her. Kromě toho si zahrál v pěti filmech a natočil společně s Markem Matverem dvě písňové CD. Jeho hry (dosud jich napsal 9) se dají žánrově obtížně zařadit. Někteří kritikové je charakterizují jako směs magického realismu, thrilleru, černé komedie a melodramatu. Tematicky autor využívá archetypálních vztahových situací, nahlíží na svět z pohledu mladých a zároveň jejich soukromí vystavuje konfrontaci se společností, která je obklopuje. Mezi řádky samozřejmě nechybí ani kritika společnosti. Prvními dramatickými kousky Jaana Tätta jsou vánoční hra Ahoj (Tere) z roku 1997, poskytující velký prostor pro improvizaci, a dosud nejúspěšnější hra Tajemné rozcestí. Dalšími jsou Most, Zapněte si bezpečnostní pásy, Losí test či nejnovější Studna.

Mnohým jeho Tajemné rozcestí připomene romantický film Neslušný návrh s Robertem Redfordem. Sám autor prozrazuje, co jej ke hře inspirovalo: „Pro Zlatou rybku jsem našel inspiraci v období, když končil socialismus a nastupoval kapitalismus. Poprvé jsem zjistil, že dělám věci pro peníze, a to se mi hodně nelíbilo…“

Inscenace Tajemné rozcestí aneb Zlatá rybka splní každé vaše přání bude uvedena na scéně Městských divadel pražských v Divadle ABC v české premiéře 21. listopadu tohoto roku.


Režie: Lída Engelová
Dramaturgie: Johana Kudláčková
Scéna: Jan Štěpánek
Kostýmy: Jan Štěpánek
Hudba: Nikos Engonidis

Hrají:
Ladislav Mrkvička, Lucie Pernetová, Martin Písařík, Zdeněk Vencl


Autor: www.mdp.cz 1.1.2000

   

This is alternative content.Created by Virtualflexx & friends  ©2007 - 2009, všechna práva vyhrazena BavmeSe.cz kulturní tipy.
Dnes je
Sobota 17.března 2018
Upoutávka
Váš banner 120 x 600 zde? Kontaktujte nás.
Přidat akci
Pořádáte vlastní akci?
Chcete na ni upozornit?
Napište nám
Reklama
Váš odkaz na tomto místě za 40,- Kč / měsíc

Airsoft - Army shop
Doporučujeme
Astratex

Odkazy